NeoDiba

همین الان می‌تونید از مشاوره آنلاین رایگان با طراحان دکوراسیون نئودیبا استفاده کنید.

سبک دکوراسیون ایرانی، آمیخته‌ای از هنر، اصالت و فرهنگ

دکوراسیون ایرانی

سبک‌های دکوراسیون زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که هر کدام از آن‌ها به نوعی تصویری از فرهنگ، هنر و تاریخ آن سرزمین می‌باشند. دکوراسیون ایرانی نیز دقیقا از ریشه‌های فرهنگی، اقتصادی و مذهبی زندگی روزمره ما الهام گرفته شده است و بیشتر از اینکه سبک طراحی باشد، یک هنر اصیل ایرانی به شمار می‎آید.

سبک دکوراسیون ایرانی بیشتر به سمت سبک سنتی متمایل است و همین آن را از سبک‌های داخلی دیگر بسیار متمایز کرده است. مشخصه‌ی اصلی دکوراسیون ایرانی ترکیب هماهنگ سادگی و زیبایی در آن است و این سبک در بین سایر ملت‌ها دقیقا با همین خصیصه شناخته می‌شود. اگر دکوراسیون ایرانی را با سایر سبک‌های مطرح دنیا مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که اتاق‌های نشیمن ایرانی عموما خیلی کم با رنگ‌های پرجنب‌وجوش ظاهر می‌شوند و بیشتر به الگوهای کلاسیک در شکل‌های پارچه مبلی یا فرش توجه می‌شود. عنصر اصلی در خانه‌های ایرانی فرش و قالی‌های دستبافت است که نمادی از هنر و فرهنگ ایرانی می‌باشد.

دکوراسیون ایرانی

دکوراسیون ایرانی

شاید بنظرتان این سبک بیشتر به گذشته و خانه‌های سنتی مربوط است و جایگاهی در زندگی مدرن امروزی و خانه‌های معاصر ندارد. با اینکه امروزه بیشتر خانواده‌ها به خصوص جوان‌ها در طراحی داخلی از دکوراسیون اصیل ایرانی فاصله گرفته‌اند و بیشتر به سبک‌های فرنگی متمایل گشته‌اند. اما با همه‌ی این اوصاف، هنوز هم می‌شود با انتخاب رنگ و طرح‌های متفاوت، ترکببی از اصالت و مدرنیته را به فضای زندگی‌مان اضافه کنیم و نگذاریم که خانه‌هایی با سبک اصیل ایرانی به نوستالژی تبدیل شوند. ما در این مطلب با بررسی ویژگی‌های دکوراسیون ایرانی و ارائه‌ی مدل‌هایی از اتاق‌های نشیمن ایرانی به شما کمک می‌کنیم تا اتاق‌های مدرن‌تان را با این هنر ایرانی تلفیق کنید.

دکوراسیون ایرانی

دکوراسیون ایرانی

دکوراسیون ایرانی چه ویژگی‌هایی دارد؟

اتاق نشیمن در زندگی ایرانی به فضایی اطلاق می‌شود که در آن هر کسی آزادی و راحتی‌اش تامین شود. در اکثر طراحی‌های داخلی ایرانی قفسه‌های کتاب سرتاسری و تلویزیون همیشه یک دیوار را به خود اختصاص می‌دهد. بقیه‌ی محیط اتاق نیز جهت ایجاد فضای صمیمی برای گپ و گفتگوهای خانوادگی بکار برده می‌شود. عموما مبل سه نفره با تعدادی صندلی روی فرش ایرانی، متداول ترین چیدمان مبلمان را در دکوراسیون اتاق نشیمن ایرانی تشکیل می‌دهد.

فرش ایرانی

مطمئنا تاروپود فرش ایرانی، با اصالت و زیبایی گره خورده است. می‌توان گفت مهم‌ترین ویژگی دکوراسیون ما فرش ایرانی است که بیشتر مردم دنیا نیز دکوراسیون ایرانی را با همین فرش دستباف میشناسند. دکوراسیون ایرانی از دیرباز با فرش مزین شده و حتی امروزه نیز جایگاه ویژه‌ای در خانه‎های ما دارد. خوشبختانه تنوع فرش دستباف ایرانی، گلیم، گبه و رنگ و طراحی‌های مختلفی که هر کدام از آ‌ن‌ها با خود به همراه دارند، به شما انتخاب‌های زیادی را می‌دهد و شما به سادگی می‌توانید با کمک آن‌ها به فضای خانه‌تان روح و جان دهید.

دکوراسیون ایرانی

دکوراسیون ایرانی

تقسیم‌بندی فضای موجود

یکی از عمده ویژگی‌های دکوراسیون ایرانی که بیشتر به چشم می‌آید، تعریف فضاهای مجزا در دکوراسیون می‌باشد. در گذشته این تقسیم‌بندی بیشتر به شکل ساخت دیوارهای مختلف و ایجاد اختلاف سطح مثل پله در فضای خانه رایج بود اما امروزه‌ زندگی آپارتمانی و فضای کوچک آن، چنین امکانی را به شما نمی‌دهد.

دکوراسیون ایرانی

دکوراسیون ایرانی

روش‌های مدرن‌تر دیگری نیز برای تقسیم‌بندی فضا به صورت بصری و فیزیکی در قسمت‌های مختلف خانه‌تان وجود دارد و نیازی نیست که شما به سمت روش‌های سخت‌تر بروید. شما می‌توانید با روش‌هایی مثل تغییر رنگ دیوار، استفاده از رنگ و مواد مختلف، قالیچه، روشنایی و چیدمان صحیح مبلمان ضمن تعریف فضاهای مجزا، محیطی هماهنگ و منسجمی را ایجاد نمایید.

دکوراسیون ایرانی

دکوراسیون ایرانی

یکی از ساده‌ترین و رایج ترین روش‌ها در دکوراسیون ایرانی برای ایجاد دو ناحیه‌ی متفاوت در یک آپارتمان کوچک، چیدمان صحیح مبلمان می‌باشد که مطمئنا شما در دکوراسیون‌های داخلی زیاد آن را مشاهده کرده‌اید. اکثر ما عادت داریم قطعات بزرگ خانه مثل مبل را جلوی دیوار قرار دهیم. در حالی که شما می‌توانید با قرار دادن مبل در مرکز اتاق، فضای اتاق‌تان را به نواحی مختلف تقسیم‌ کنید.

نور و روشنایی

در فرهنگ و دین ما نور تجلی وجود خداوند است و بسیار مقدس و محترم می‌باشد. همین تفکر به معماری داخلی ایرانی نیز راه پیدا کرده است و شما می‌توانید آن را در خانه‌های قدیمی به وضوح مشاهده کنید. اکثرا دیوارهای خانه‌‌های قدیمی با پنجره‌های بزرگ ارسی پوشیده می‌شدند تا بهترین استفاده را از نور طبیعی آفتاب داشته باشند.

دکوراسیون ایرانی

دکوراسیون ایرانی

برای خانه‌های مدرن امروزی نیز این ویژگی به خوبی می‌تواند بکار برده شود. شما می‌توانید با پنجره‌های بزرگ و سرتاسری نور طبیعی را به دکوراسیون‌تان اضافه کنید و درخشش چشم‌گیری را به فضای اتاق‌تان بدهید. تحقیقات نشان داده است که نور طبیعی باعث افزایش خلق و خو شده و روحیه‌ی شما را بالاتر می‌برد. اگر شرایط و موقعیت خانه‌ی شما به گونه‌ای است که نمی‌تونید از نورطبیعی بهره ببرید، می‌توانید از نور مصنوعی بدین منظور استفاده نمایید. برای نورپردازی مناسب می‌توانید از لوستر، هالوژن، آباژورها، نورهای سقفی و لامپ که جایگزین مناسبی برای نور طبیعی هستند، استفاده کنید.

دکوراسیون ایرانی

گل و گیاه

موجودات زنده مخصوصا گل و گیاه در ایجاد خلاقیت تاثیر بسزایی دارند و باعث بهبود عملکرد افراد می‌شوند. گل و گیاه یکی از اجزای اصلی دکوراسیون ایرانی است که می‌تواند شادابی و سرزندگی را به فضای زندگی شما اضافه نماید. اگر نگاهی به خانه‌های اصیل ایرانی بیندازید، مطمئنا به نقش مثبت گل و گیاه در فضای خانه‌ها پی خواهید برد. اگر به دنبال ایجاد فضای مدرنی هستید، یوکای آمریکایی، گیاه پرنده بهشتی و بونسای می‌توانند انتخاب‌های خوبی برای شما باشند.

دکوراسیون ایرانی

لوازم دکوری و تزئینی

دنیای مدرن این روزها به صورت ناخودآگاه ما را به سمت لوازم دکوری فرنگی سوق داده است. در حالی که صنایع دستی ما در کل دنیا بسیار جذاب و قیمتی شمرده می‌شود، ما خود از آن‌ها غافل شده‌ایم. برای حفظ این هنرهای اصیل و تزئین خانه به سبک ایرانی می‌توانیم از صنایع دستی و لوازم دکوری مثل ظروف سفالی با رنگ فیروزه‌ای، پشتی‌ها، گلیم، جاجیم، فانوس‌های قدیمی کمک بگیریم.

دکوراسیون ایرانی

مبلمان

همه ما می‌دانیم که مبلمان نقش مهمی را در تمامی دکوراسیون‌های داخلی دارد. منبت‌کاری و رنگ قهوه‌ای و طلایی از بارزترین خصوصیات مبلمان ایرانی هستند.

دکوراسیون ایرانی

منبع:چی بچین

Share :

Telegram
WhatsApp

مشاوره رایگان

همین الان می‌تونید از مشاوره آنلاین رایگان با طراحان دکوراسیون نئودیبا استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

طراحان بزرگ به ما اعتماد کردند...

نئودیبا

آدرس : تهران ، دروازه شمیران ، خیابان روشندلان ، پلاک ۳۵ (طبقه منفی یک)

تلفن:   ۷۷۶۸۶۸۴۱                                                                        ۷۷۶۸۶۸۴۱